BALIKESİR BURHANİYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SEYİT ONBAŞI'YI RAHMETLE ANIYORUZ

SEYİT ONBAŞI'YI RAHMETLE ANIYORUZ

Çanakkale Savaşı kahramanlarımızdan Koca Seyit, 1889 yılında Balıkesir Havran ilçesi Manastır (sonraki adı Çamlık, şimdiki adı Koca Seyit) köyünde dünyaya geldi.

1909 yılında Osmanlı Ordusu'na katıldı. Balkan Savaşı'nda çarpıştı. I. Dünya Savaşı'nın başlaması ile 1914 yılında Çanakkale Cephesi'nde topçu eri olarak göreve başladı. Rumeli Mecidiye Tabyası'nda görev aldı.

 Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Yapılan atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı. Bunun üzerine Seyit Ali 275 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi.

Seyit Ali, ilk iki atışta İngiliz zırhlısı Ocean'a hafif bazı hasarlar verdiyse de, üçüncü atışında İngiliz zırhlısı Ocean'a ağır yara verdi. Atılan mermi geminin su kesiminin biraz altına isabet ederek geminin anında yan yatmasına neden oldu, daha sonra Nusret Mayın Gemisi'nin döktüğü mayınlardan birine çarptı. Ocean bu yaradan kısa bir süre sonra alabora olarak battı. Bunun üzerine komutanı Seyit Ali'ye onbaşılık unvanı verdi.

Çanakkale Savaşı'ndan sonra Seyit Ali Onbaşı'nın top mermisi sırtında fotoğrafını çekmek istediler. Seyit Ali Onbaşı ne kadar zorlansa da top mermisini kaldıramadı. Sonra Seyit Ali Onbaşı, "Yine savaş çıksın, yine kaldırırım" dedi. Bundan sonra ancak fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilebildi.

1934 yılında çıkartılan Soyadı Kanunu ile "Çabuk" soyadını aldı.  1939 yılında hayatını kaybetti.

Çanakkale Savaşı'nın unutulmaz kahramanı Seyit ONBAŞI'yı vefatının 82. yılında  rahmet ve minnetle anıyoruz.

Kocacami Mahallesi Mithatpaşa Caddesi Dış Kapı No5 Hükümet Konağı Kat2 Burhaniye/BALIKESİR - (0266) 4221062

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.